انجام عمل موفقیت آمیز درمان آنوریسم ائورت شکمی در بخش اندووسکولار بیمارستان علوی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عمل جراحی درمان درمان آنوریسم ائورت شکمی به روش داخل عروقی (اندووسکولار) و عمل جراحی EVARبا استفاده از گاز co۲ به جای ماده حاجب با موفقیت در بیمارستان فوق تخصصی علوی از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد.

به گزارش وب دا، این عمل  حساس توسط اساتید جراحی عروق دکتر محمد هادی سعید مدقق و دکتر محمد مهدی کامیار با موفقیت انجام شد.

معاون درمان بیمارستان علوی در خصوص این عمل در گفتگو با وب دا با بیان اینکه این عمل بر روی یک  بیمار آقای ۸۰ساله مبتلا به آنوریسم (گشاد شدگی شریان) آئورت شکمی وسیع با موفقیت انجام شد اظهار کرد: با توجه به سابقه و مشکلات همراه این بیمار از قبیل  فشار خون، ایسکمی قلبی، دیابت و مخصوصا بیماری مزمن کلیوی، انجام اقدامات درمانی و تشخیصی برای بیمار بسیار مشکل و پر خطر بود، همچنین وضعیت پرپیچ و خم عروقی حساسیت و مخاطرات این عمل را بیشتر کرد.

دکتر کامیار با بیان اینکه درمان آنوریسم ائورت شکمی یکی از سخت ترین و پیچیده ترین اعمال در حوزه جراحی عروق می‌باشد که با ۲روش جراحی باز و همچنین روش داخل عروقی (اندووسکولار) توسط جراحان عروق انجام می‌گردد اظهار کرد: با توجه به شرایط، بیماری های زمینه ای و درخواست خود بیمار روش درمانی داخل عروقی (اندووسکولار) و عمل جراحی EVAR  (Endo Vascular Aortic Anurism Repair)  انتخاب گردید.

وی تصریح کرد: نکته حایز اهمیت در انجام این اقدام درمانی استفاده از گاز co۲ به جای ماده حاجب می‌باشد. با توجه به مشکلات کلیوی مزمن بیمار، استفاده از ماده حاجب امکان پذیر نبوده لذا درعمل، از گاز co۲ استفاده شده که تصاویر شفاف و واضحی را در اختیار جراحان قرار می‌دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در این عمل که  ۳ساعت به طول انجامید، با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی، گاز co۲  و با ورود از۲ نقطه بدن (شریان های فمورال هر۲پا)  استنت گرفت در محل مورد نظر قرار گرفت و آنوریسم بیمار ترمیم گردید. آنژیوگرافی های کنترلی و بررسی های انجام شده پس از عمل، نشان از صحت و جای گیری درست" استنت گرفت" در محل مربوطه بودند.

استفاده از گاز co۲ در آنژیوگرافی تکنیکی منحصر بفرد و نوین است که تنها دستگاه های آنژیوگرافی پیشرفته و جدید به این ویژگی مجهز می‌باشند.در این روش به جای استفاده از ماده حاجب، گاز co۲ در داخل خون تزریق شده و بدون ایجاد مشکل برای بیمار از طریق ریه ها دفع میگردد.  لازم به ذکر است دستگاه آنژیوگرافی بیمارستان علوی به این ویژگی منحصر به فرد مجهز بوده و هم اکنون در بخش اندووسکولار این بیمارستان درحال استفاده می‌باشد.